Aylık arşivler: Haziran 2018

Zatüre Nedir?

Zatüre Nedir?Halk arasında akciğer iltihabı olarak bilinir. Sancılar, ateş, öksürük ile kendini belli eden bu tehlikeli hastalığın 3 çeşidi vardır.

Zatüre Nedenleri Nelerdir?
İltihaplanın temel nedeni virüsler, bakteriler yada mantarlar olarak bilinir. Zaatüreye neden olan 30 çeşit mikroorganizmanın olduğu söylenir.

Zatüre belirtileri nelerdir?
En gözle görülür belirtileri yüksek ateş sancı ve öksürüktür. Hasta kendini halsiz hisseder. İştah azalması, kilo verme, dalgınlık, baş dönmeleri, şiddetli baş ve boğaz ağrısı, balgam, aşısı susuzluk, beyaz dil gibi durumlar zaatürenin genel belirtileridir.

Zatüre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Zatüre hastalığında doktor tedavisi gerekir. Hasta istirahat ettirilir. Morali üst seviyede tutulmalıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için yanına misafir kabul edilmemelidir. Ağrı olan bölgeye içi sıcak su solu şişe konmalıdır. Sıcak su buharı teneffüs ettirilerek tedavi edilir. Ateş yükselmesi durumunda vücut ıslak bezle silinmelidir. Ateş düşürücü ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktorun önerilerine uyulmalı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Uykusuzluk ve Tedavisi

Uykusuzluk tıp dilinde insomnia olarak bilinir. Uykusuzluğun bir çok çeşitli nedeni vardır. Yorgunluk, mide şişkinliği, hazımsızlık, zayıflama ilaçları, uyarıcı ilaçlar, aşırı sıcak ortamlar, rahatsız edici ışık, aşırı gürültülü ortamlar, sinir bozuklukları uykusuzluğun nedenleri arasındadır.

Aşırı miktarda çay kahve tüketmek uykusuzluğa neden olur. Kalp ve akciğer hastalarında da uykusuzluk durumu görülür Ateş kaşıntı gibi alerjik durumlarda uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuzluğun tedavi edilmesi için uykusuzluğa neden olan etmenlerin önceden tespit edilmesi gerekir. Bu neden ortadan kaldırılarak uykusuzluk tedavi edilir.

Uykusuzluk durumlarında yatmadan önce sigara çay kahve içmek uykusuzluğu tetikler. Müzik dinlemek, odayı havalandırmak, bir bardak sıcak süt içmek, banyo yapmak rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Yatmadan önce kabuğu çıkarılmış 5 tane kakule yenilip 1bardak su içilmesi uykusuzluğunuzu giderecektir.

Uyuyan kişinin ruhsal durumu da uykusuzluğa neden olmaktadır. Aşırı stres altında çalışan ve sinir krizleri geçiren kişilerde uykusuzluk görülür. Uykusuzluk durumunun çoğalması durumunda uzmandan mutlaka destek alınması gerekir.

Su İçmenin İnsan Vücuduna Katkıları

Su İçmenin İnsan Vücuduna KatkılarıTemel yaşantı kaynağımız suyun vücut için faydalarını saymakla bitiremeyiz. Vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu element sudur. Hücrelerin yenilenmesinden tutun, kan dolaşımına, metabolizmanın çalışma hızına kadar bir çok aktivite sudan etkilenir.

Oksijen bir vücut için neyse su da odur. Hayatımızdaki her şeyin özünde su vardır. Beden aktivitesinden temizliğe kadar bir çok alanda suyu aktif olarak kullanırız.
Suyun insan vücuduna katkıları şunlardır:
1- Cildin hayat kazanmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin yenilenmesini saplar.
2- Kişinin ruh sağlığını olumlu yönde etkileyerek kişinin sağlıklı düşünmesini sağlar. Sinir sistemini düzenler.
3- İç organların sağlıklı çalışmasında aktif rol oynar. Akciğer ve karaciğer için suyun önemi büyüktür.
4- Su kalbi korur ve daha iyi çalışmasını sağlar. Kalp rahatsızlığı olanlara bol su tüketmeleri tavsiye edilir. Kalpte yer alan ölü hücrelerin yerine yeni hücrelerin oluşmasını sağlar.
5- Su insan saçı üzerinde büyük öneme sahiptir. Saçın beslenmesinden uzamasına kadar her fonksiyonunda suyun işlevi büyüktür. Saçların canlı ve gür olması için her gün saçınızı bol köpüklü şampuanla yıkamalısınız.
6- Cildin nem ve yağ dengesini düzenler. Su cildin parlamasını ve genç görünmesini sağlar. Cilt hastalıklarına ve rahatsızlıklarına karşı haftada 3 kere banyo yapmak iyi gelecektir. Bir çok cilt rahatsızlığı beden temizliğine dikkat edilmemesinden kaynaklanır. Su cildin ve derinin canlılığı için önemlidir.

Sarılık ve Tedavisi

Sarılık ve TedavisiSafranın kana karışması sonucu dokuların göz aklarının sarıya boyanması ile ortaya çıkar. Tıp dilinde ikter olarak adlandırılan sarılığın üç çeşidi vardır.
1-Hemolitik sarılık: Kanda bulunan alyuvarların tahrip edilmesi sonucu safranın kana karışması ile ortaya çıkar. Hastanın idrar rengi normal olmakla birlikte büyük abdesti oldukça koyudur.
2- Hepatik sarılık: Virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücrelerinde şişmeler görülür ve safra yolu tıkanır. Belirtileri oldukça yavaş görülür. Hasta olan kişi ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma durumları görülür. En sık görülen sarılık çeşidi budur.
3- Obstrüktif sarılık: Safra kanallarının tıkanmış olması durumudur. Göz aklarında sarı renkler oluşur. Sarılık yüz, boyun, gövde kol ve bacaklara yayılır. İdrarın rengi sarıya yakındır.
Tedavinin ilk şartı yatak istirahatıdır. Kişiye sıkı perhiz uygulanır.

Dört bardak su içine bir avuç doğranmış pazı konularak haşlanır. Haşlama işleminden sonra karışım süzülür. Karışım günde 3 kere 1 er çay bardağı şeklinde içilir.

Kısırlık Tedavisinde Sürpriz Gelişmeler

Kısırlık Tedavisinde Sürpriz GelişmelerKısırlık tedavisinde sürpriz gelişmeler yaşandı. Deneklere yüklenen melatonin hormonu ile kısırlığa neden olan etmenlerin ortadan kalktığı saptandı. Kadınlarda özellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan kısırlık tedavisinde son araştırmalarda yüz güldüren gelişmeler yaşandı. Akdeniz üniversitesi yaptığı araştırmada % 40 başarı sağladı. Kadın yumurta hücrelerini besleyen folikülün azlığının strese bağlı olarak kısırlığa neden olduğu tespit edildi. Kısırlık tedavisi için ciddi araştırmalar yapan Akdeniz üniversitesi anatomi birimi büyük bir başarıya daha imza attı.

Akdeniz üniversitesinin anatomi bölümü kısırlık konusunda büyük bir projeye imza attı. Proje için seçilen deneklerin 42 gün boyunca uyku düzeni sağlandı. Yaşlanmayı geciktiren melatonin hormonu verildi. Yapılan deney sonucunda kısırlığa yol açan nedenlerin ortadan kalktığı tespit edildi. Dr. Yasemin Beram Kandemir çalışmalarla ilgili şu bilgileri aktardı: Stres yumurtanın yaşlanmasında bir numaralı faktördür. Serbest radikaller strese bağlı olarak ortaya çıkar. Bu radikaller savaşçı oklar gibi yumurtaya büyük zarar verir. Melatonin yumurtanın korunmasında büyük görevler üstlenir. Melatonin sayısını arttırarak yumurta hücrelerinin yaşlanmasını engelledik. Böylece kısırlık tedavisinde önemli aşamalar kaydettik.

Dr Yasemin Beram Kandemir’e göre kısırlığı %40 oranında önleyen bu tekniğin kadın hastalıkları tedavisinde de aktif olarak kullanılabileceğini söyledi. Tüp bebek tedavisinde de bu yöntem oldukça etkili sonuçlar verecektir. Yumurtanın korunması tüp bebek tedavisinde başarının artmasını sağlayacaktır.

 

Romatizma ve Tedavisi

Romatizma ve TedavisiRomatizma genellikle eklem,kas ve sinir sistemini etkiler. Romatizma ağrıları vücudun her bölgesinde aktif olarak görülebilir. Halk arasında romatizma ağrılarına yel denilmektedir. Şişmanlık, hormon dengesizliği, kalp yetmezliği, beslenmede görülen dengesizlik, mide ve bağırsak bozuklukları, çürüyen dişler, sinüzit, bademcik iltihapları ve yaşlılık romatizmayı hızlandıran etmenlerin başında gelir.

Romatizmada soğuk ve rutubet oldukça önemli rol oynar. Romatizmalı yerlerde şiddetli ağrı, yanma ve üşütme şişlik durumları görülür. Romatizma ağrıları bazen dayanılmaz boyuta ulaşabilir. Kişi hareket etmede güçlükler yaşayabilir. Tedavi edilmeyen romatizma rahatsızlığı kalp kapağı hastalığına yada farklı hastalıklara kapı açabilir.

3 çeşit romatizma vardır.
1- Akut eklem romatizması
2- Romatoid artrit
3- Dejeneratif romatizma

Romatizma tedavisi için 4 bardak suya 3 tane kabuğu soyulmamış elme doğranır. Karışım 15 dakika kaynatılıp süzülür. Karışım yemekten sonra 1 çay bardağı içilir. Romatizma konusunda mutlaka uzman desteği ve görüşü alınmalıdır. Bu konuda test edilmeyen kulaktan dolma bilgilere itimat edilmelidir. İlaçlar doktor kontrolünde alınmalı bilinmeyen karışımlar tüketilmemelidir.

Nefes Darlığı ve Tedavisi

Nefes Darlığı ve TedavisiTıp dilinde dispne olarak adlandırılan nefes darlığı önemli bir çok hastalığın habercisi olabilir. Spordan sonra, koşulardan sonra, yorucu bir iş yaptıktan sonra yaşanan nefes darlığı normal bir durum olarak karşılanmalıdır. Ortada herhangi bir neden yokken yaşanan nefes darlığında kişi mutlaka uzman bir doktora görünmesi gerekir.

Nefes darlığı kansızlık başta olmak üzere, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer rahatsızlıkları, zatüre, astım, zehirlenme, şişmanlık gibi bir çok hastalığın habercisi olabilir.

Nefes darlığı çekenler kesinlikle sigaradan uzak durmalıdır. Sigara nefes borusunu tıkayarak kişinin nefes almasını zorlaştırır. Ağır yemek türlerinden uzak durmalı hafif gıdalar ile beslenmelidir.

Nefes darlığı için dört bardak su içine yarım kilo temizlenmiş ıspanak konur. Ispanak iyice haşlanır. Haşlanan karışım süzüldükten sonra ıspanağın tamamı yenir. Bu yöntem dışında nefes açmak için denenmiş zararsız yöntem ve teknikler deneyebilirsiniz. Nefes darlığı konusunda mutlaka uzman doktordan destek alınmalı nefes açan ilaçlarla takviye yapılmalıdır.

Mantar Zehirlenmesi ve Tedavisi

Mantar Zehirlenmesi ve TedavisiMantar evlerimizde severek tükettiğimiz bir besin maddesidir. Mantarlar vitamin bakımından oldukça zengindir. Mantarlar kültür mantarları ve doğal mantarlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kültür mantarlarında zehirlenme durumu görülmez. Doğada bulunan bazı mantarlar zehirlidir. Bunu anlamak için mutlaka mantar konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Doğadaki her mantarın yenmeyeceğini bilmeliyiz.

Mantar yedikten sonra karnımızda şiddetli ağrı midemizde bulanma ve kusma görülüyorsa mantar zehirlenmesi yaşıyoruz demektir. Vücut mantar zehirlenmesinde aşırı derecede susamaya başlar. Vücutta soğuma morarma ve ishal durumları görülmeye başlanır. Bu şüphelerin yaşanması durumunda kişi zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Mantar zehirlenmesinde yapılacak ilk yardım kişinin kusması sağlanmalıdır. Gerekiyorsa hastaya suni solunum yaptırılır. Hasta sağlık kuruluşuna götürülmezse 48 saat ile 72 saat arasında ölebilir.

Hafif düzeyde mantar zehirlenmesinde 2 diş sarımsak iyice dövülerek üzerine 1 su bardağı limon suyu konur. Karışıma 1 su bardağı su konulup kaynatılır. Süzülen karışımın içilmesi mantar zehirlenmesinde etkili olduğu söylenir.

Kaval Kemiği Ağrısı Nedir?

Kaval Kemiği Ağrısı Nedir?Aşırı spor yapmaya bağlı olarak kaval kemiklerinde ağrılar oluşur. Kemik yorgunluğu etkisi ve stres kaynaklı nedenlerle kaval kemiğinde şiddetli ağrılar yaşanır. Gerekli önlemler alınarak kaval kemiği ağrısından kurtulabilirsiniz.

Kaval Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
1- Vücudun ağırlığını kaldıran alt bacağın zorlanması
2- Sert ve eğimli zeminde koşmak
3- Spor yaparken ayakkabı giymemek
4- Aşırı kilolu olmak
5- Bileklerdeki aşırı zayıflılık durumu
6- Baldır kaslarındaki gerginlik

Kaval Kemiği Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?
Uyanık pozisyonda kaval kemiği üzerinde 3-4 saat aralıklarla 20 dakika boyunca buz tedavisi yapılır. İltihap giderici ilaçlar kullanmakta sakınca yoktur. Ayakkabı seçerken dikkat etmeli ortopedik ayak sağlığına uygun ayakkabı seçmelisiniz. Otururken yada yatarken bacakların altına destek koymalısınız. Destek koyarak kan dolaşımını hızlandırıp kan birikmesini engellemiş olursunuz.

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça Kireçlenmesi Nedir?Kalçalar vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşır. Bu yüzden aşına ve bozulmaya en müsait eklemdir. Kireçlenmeler kalçalarda çok sık rastlanır. Kalça eklemi kıkırdak yapıdadır. Kıkırdak yapı sayesinde iki kemik birbirine sürtünmez ve kayar. Kalça kireçlenmesi hem kız hem de erkeklerde görülebilir. 40 yaş üstü bireylerde daha sık görülür. Fiziksel muayene diz radyografisi ile hastalık teşhis edilir.

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?
Şiddetli ağrı en belirgin belirtisidir. Ağrı eklemlerde sızı şeklinde kendini gösterir. Hastalığın ilk aşamasında hareket ettikçe ağrılar da artar. Dinlenmek ağrı azalmasında etkilidir. Hastalık ilerledikçe ağrı artar ve basit işleri bile yapamaz hale gelirsiniz. İlerleyen vakalarda kişiyi uykusuz geceler bekler.
1- hareket ederken eklemlerde ağrı oluşması
2- eklemin esneklik özelliğini kaybetmesi
3- parmak ucunda oluşan şişlikler
4- eklemde şişlik uyuşukluk ve sertlik görülmesi
5- eklemlerdeki şekil bozuklukları
6- eklem hareketlerinde görülen kısıtlanmalar

Kalça Kireçlenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?
Erken teşhis hastalığın ilerlemesini durdurur. Kalçayı aşırı kullanmaktan uzak durulmalıdır. Düzenli egzersizler yapılmalıdır.Yüzme ve salon bisikletleri kalça kireçlenmesi için tavsiye edilir.