Alkolün İnsan Sağlığına Etkisi

Alkolün İnsan Sağlığına EtkisiAlkol farklı alanlarda kullanılan kimyasal maddeyi ifade eden genel bir terimdir. Tıp alanında dezenfektan, otomobil alanında antifriz olarak alkol kullanılır. Parfüm kolonya gibi malzemelerde de bol miktarda alkol bulunur. Alkolün kullanım alanının zenginliği kolay ulaşabilen bir madde  olmasını sağlar.

Alkol alındıktan çok kısa bir süre içinde insan kanına karışık ve sistemler üzerinde ciddi tahribatlar oluşturur. Alkol en fazla beyin organına zarar verir. Alkol beyin hücrelerini bozarak mantıklı düşünme yeteneğini, karar verme mekanizmasını ve denge sistemini olumsuz etkiler. Alkol kullanan kişilerde unutkanlık başlar ve uyku bozuklukları görülmeye başlar. Alkol kullanan kişilerde hafıza kayıpları kendini gösterir.

Alkol sindirim sisteminin bozulmasına yol açar. Kişi çabuk sinirlenmeye başlar. En ufak bir şeyden kavga etmeye başlar. Toplum ahlakını bozan konuşmalar ve davranışlar sergiler. Saldırgan bir yapıya kavuşan insan alkol alınca bütün dengesini kaybeder.  Alkol kişide ruhsal yıkımlara neden olur. Alkol göz sinirlerini tahrip eder kişinin kör olmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir