Birikim Nasıl Yapılır

Birikim Nasıl YapılırGünümüz insanının en önemli sorunlarından birisi birikim yapamamasıdır. Bugün bir çok insan para biriktirmeye çalışmakta ama bunu başaramamaktadır. Bu yazı dizimizde size birikim nasıl yapılır konusunda bilgi ve deneyimlerimi anlatacağım. Keyif alarak okuyacağınız bir yazı dizisi olmasını temenni ediyorum.

Birikim yapma ilkeleri şunlardır:

1- Alışverişlerinizde mutlaka pazarlık yapın. Pazarlık yapmak sünnettir. 100 liralık bir alışverişte 20 lira kadar indirim yaptırabilirsiniz. Pazarlık yapmak sizin değer ve şerefinizi zedelemez. 100 liralık alışverişte yaptığınız 20 liralık indirimi eve gidince kumbaranıza atmalısınız. Pazarlık yaparken de vurup öldürmemelisiniz. Karşı tarafında geçimini buradan sağladığını unutmamalısınız.

2- Marka tutkunluğuna son vermelisiniz. Bazı ürünlerde sırf markaya para ödediğinizi unutmayın. Bu yüzden aynı markanın benzer ürününü çok daha ucuza alabileceğinizi unutmayın. Parayı harcarken de kazanabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden 150 liraya alacağınız bir pantolonu 80 liraya da alabilirsiniz. Marka tutkunluğuna son verip diğer marka ürünlerini de denemelisiniz.

3- Harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Geliriniz giderinizden her zaman çok olmalıdır. Kredi kartı ile alır taksit taksit öderim mantığından sıyrılıp paranız kadar alışveriş yapmaya çalışın. Kredi kartı harcamalarınızın artmasına ölçüsüz harcamalar yapmanıza neden olacaktır. Nakit harcamaya dikkat edin. O zaman mağazadan ürün alırken fiyatına bakmak zorunda kalacaksınız. Kredi kartı ile yapılan harcamalarda çoğu zaman ürünün fiyatına bakılmaz. Ama nakit harcamada para sıkıntınız olacağı için fiyatına bakma gereği duyarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir