Birikim Yapmanın Yolları

Birikim Yapmanın YollarıPara kazanmak zor iştir. Hayat mücadelesinde herkes iyi yada kötü bir şekilde para kazanır. Asıl iş parayı kazandıktan sonra nasıl harcayıp birikim yapacağımızdır. Bir çok insan para harcamayı bilmediği için ölçüsüz harcamalar sonucu ciddi maddi sorunlar yaşamaktadır. Bu yazı dizimizde para harcama ve birikim yapma metotları hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Birikim yapmanın temel şartı harcamaları ihtiyaçlar doğrultusunda yapmaktır. Lüks harcamalardan kaçınmak gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilerek bilinçli alışveriş yapmaktır. Bu anlamda alışverişlerinizi kredi kartı yerine normal para ile yapmanız ölçüsüz harcamalarınızın önüne geçecektir. Alışveriş öncesi mutlaka kendinize liste yapmalısınız. Yoksa alışveriş merkezine girdiğinizde ölçüyü kaçırabilir ihtiyacınız olmayan ürünleri de sırf indirime girmiş diye alabilirsiniz. Unutmayın bazen para harcarken de kazanılabilir.

Birikim yapmanın diğer koşulu tasarrufa gitmektir. Boşa yanan lambanın musluğun kapatılması uzun vadede size kazanç olarak dönecektir. Bu anlamda evde ciddi tasarruf önlemleri almalısınız. Lambalarınızı tasarruflu lambalarla değiştirerek işleme başlayabilirsiniz.

Marka tutkunluğuna son verip alışverişi mağaza yerine çarşı pazardan yapmalısınız. Bir çok üründe markaya para verdiğinizi unutmayın. Marka çılgınlığını bir kenara bırakmalısınız.

Ürünlerin indirimlerini takip etmelisiniz. Ürün ne zaman indirime girerse o zaman alışveriş yapmalısınız. Mağazaların indirim sezonlarını takip edip ürünü pahalı olduğu dönemde değil sezon sonunda almanız size büyük ekonomik katkı sağlayacaktır. Meyve ve sebzeyi mevsiminde yemeli bu dönemde konserve ile kışa hazırlık yapmak da size ekonomik katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir