Böbrek Yetmezliği ve Tedavisi

Böbrek Yetmezliği ve TedavisiBöbreklerin metabolik artıkları atamaması ve sıvı elektrolit dengesini sağlayamaması durumu halk arasında böbrek yetmezliği olarak adlandırılır.

Böbrek yetmezliği 4 aşamada gerçekleşir. İlk Aşama başlangıç evresidir. Bu aşamada renal fonksiyonlar azalır. 2.Aşama oliguri aşamasıdır. Bu aşamada idrar miktarı 400 ml altına iner. Bu nedenle böbreklerde atılan üre, ürik asit, potasyum gibi maddelerin miktarında yükselme görülür. Bu evre 7 gün ile 15 gün arası sürer. 3.aşama diürez aşamasıdır. Bu aşamada hasta bol miktarda idrar çıkarır. Hasta yavaş yavaş düzelmeye başlamıştır. Kanda biriken zararlı maddelerin miktarında düşmeler görülür. 4.Aşama iyileşme evresidir. Diürez evresinden sonra 3 ay ile 12 ay arası bu süre normale dönüşür.

En iyi tedavi yöntemi hastalığa neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Sıvı elektrolit dengesini düzenlemek tedavide etkin sonuç almamızı sağlar. Hastanın sıvı çıkarma miktarı sürekli ölçülüp kayıt altına alınır. Kişi diyet yapmalıdır. Protein, sodyum ve potasyum bakımından fakir gıdalar tüketilmelidir. Vücut ağırlığı kontrol altına alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir