Çocuk Felci ve Tedavisi

Çocuk Felci ve TedavisiÇocuk felci omuriliğin ön bölümünün iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde poliomelitis olarak bilinir. Özellikle sonbahar ve yaz mevsimlerinde sık görülür. Çocuk felcine virüsler neden olmaktadır. Lağım sularının besinlere bulaşması, sineklerin taşıdığı mikroplar, hastalığa yakalanmış kişilerin ağzından burnundan çıkan damlacıklarla bulaşır.

Çocuk felcine sadece çocuklar değil yetişkinlerde yakalanabilir. Çocukluk döneminde sık görüldüğü için bu ismi alan hastalık her yaştan kişilerin yakalanabileceği bir rahatsızlıktır. Hastalık mikrobu 1 hafta ile 3 hafta arasında kendini gösterir. Hastalarda ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, yorgunluk, boyun kasılması ve sırt ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Hastalıkta erken teşhis önemlidir. Tedaviye erken başlanılmazsa kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın ilk günlerinde hasta mutlaka karantinaya alınmalıdır. Salk ve sabin aşısı ile çocuk felcinden korunabilirsiniz. Bu aşının ilki çocuk 6 aylık olmadan ikinci aşı ise ilk aşıdan 2 ay sonra yapılmalıdır. Son aşı ise çocuk 5-15 yaşları arasında yapılmalıdır. Tedavi için mutlaka uzmana gözükmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir