Kısırlık Tedavisinde Sürpriz Gelişmeler

Kısırlık Tedavisinde Sürpriz GelişmelerKısırlık tedavisinde sürpriz gelişmeler yaşandı. Deneklere yüklenen melatonin hormonu ile kısırlığa neden olan etmenlerin ortadan kalktığı saptandı. Kadınlarda özellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan kısırlık tedavisinde son araştırmalarda yüz güldüren gelişmeler yaşandı. Akdeniz üniversitesi yaptığı araştırmada % 40 başarı sağladı. Kadın yumurta hücrelerini besleyen folikülün azlığının strese bağlı olarak kısırlığa neden olduğu tespit edildi. Kısırlık tedavisi için ciddi araştırmalar yapan Akdeniz üniversitesi anatomi birimi büyük bir başarıya daha imza attı.

Akdeniz üniversitesinin anatomi bölümü kısırlık konusunda büyük bir projeye imza attı. Proje için seçilen deneklerin 42 gün boyunca uyku düzeni sağlandı. Yaşlanmayı geciktiren melatonin hormonu verildi. Yapılan deney sonucunda kısırlığa yol açan nedenlerin ortadan kalktığı tespit edildi. Dr. Yasemin Beram Kandemir çalışmalarla ilgili şu bilgileri aktardı: Stres yumurtanın yaşlanmasında bir numaralı faktördür. Serbest radikaller strese bağlı olarak ortaya çıkar. Bu radikaller savaşçı oklar gibi yumurtaya büyük zarar verir. Melatonin yumurtanın korunmasında büyük görevler üstlenir. Melatonin sayısını arttırarak yumurta hücrelerinin yaşlanmasını engelledik. Böylece kısırlık tedavisinde önemli aşamalar kaydettik.

Dr Yasemin Beram Kandemir’e göre kısırlığı %40 oranında önleyen bu tekniğin kadın hastalıkları tedavisinde de aktif olarak kullanılabileceğini söyledi. Tüp bebek tedavisinde de bu yöntem oldukça etkili sonuçlar verecektir. Yumurtanın korunması tüp bebek tedavisinde başarının artmasını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir