Uykusuzluk ve Tedavisi

Uykusuzluk tıp dilinde insomnia olarak bilinir. Uykusuzluğun bir çok çeşitli nedeni vardır. Yorgunluk, mide şişkinliği, hazımsızlık, zayıflama ilaçları, uyarıcı ilaçlar, aşırı sıcak ortamlar, rahatsız edici ışık, aşırı gürültülü ortamlar, sinir bozuklukları uykusuzluğun nedenleri arasındadır.

Aşırı miktarda çay kahve tüketmek uykusuzluğa neden olur. Kalp ve akciğer hastalarında da uykusuzluk durumu görülür Ateş kaşıntı gibi alerjik durumlarda uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuzluğun tedavi edilmesi için uykusuzluğa neden olan etmenlerin önceden tespit edilmesi gerekir. Bu neden ortadan kaldırılarak uykusuzluk tedavi edilir.

Uykusuzluk durumlarında yatmadan önce sigara çay kahve içmek uykusuzluğu tetikler. Müzik dinlemek, odayı havalandırmak, bir bardak sıcak süt içmek, banyo yapmak rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Yatmadan önce kabuğu çıkarılmış 5 tane kakule yenilip 1bardak su içilmesi uykusuzluğunuzu giderecektir.

Uyuyan kişinin ruhsal durumu da uykusuzluğa neden olmaktadır. Aşırı stres altında çalışan ve sinir krizleri geçiren kişilerde uykusuzluk görülür. Uykusuzluk durumunun çoğalması durumunda uzmandan mutlaka destek alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir