Zatüre Nedir?

Zatüre Nedir?Halk arasında akciğer iltihabı olarak bilinir. Sancılar, ateş, öksürük ile kendini belli eden bu tehlikeli hastalığın 3 çeşidi vardır.

Zatüre Nedenleri Nelerdir?
İltihaplanın temel nedeni virüsler, bakteriler yada mantarlar olarak bilinir. Zaatüreye neden olan 30 çeşit mikroorganizmanın olduğu söylenir.

Zatüre belirtileri nelerdir?
En gözle görülür belirtileri yüksek ateş sancı ve öksürüktür. Hasta kendini halsiz hisseder. İştah azalması, kilo verme, dalgınlık, baş dönmeleri, şiddetli baş ve boğaz ağrısı, balgam, aşısı susuzluk, beyaz dil gibi durumlar zaatürenin genel belirtileridir.

Zatüre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Zatüre hastalığında doktor tedavisi gerekir. Hasta istirahat ettirilir. Morali üst seviyede tutulmalıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için yanına misafir kabul edilmemelidir. Ağrı olan bölgeye içi sıcak su solu şişe konmalıdır. Sıcak su buharı teneffüs ettirilerek tedavi edilir. Ateş yükselmesi durumunda vücut ıslak bezle silinmelidir. Ateş düşürücü ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktorun önerilerine uyulmalı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir